Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Problem Khaine'a

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Religie i Bogowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do潮czy: 15 Lis 2005
Posty: 279
Sk眃: z daleka

PostWys砤ny: Czw Paz 19, 2006 17:43    Temat postu: Problem Khaine'a Odpowiedz z cytatem

W dziale Las Loren na Forum pojawi艂 sie pewien problem co do to偶samo艣ci Khaine'a.

quidamcorvus napisa:
Monstero napisa:
quidamcorvus napisa:

Za艣 Mroczne Elfy wyznaj膮 Khaina w aspekcie Khorna i to jest powodem zamieszania i nieufno艣ci, jak膮 darzony jest kult Kaela Mensha Khaina.


Z tym zdaniem bym polemizowa艂. R贸偶nice mi臋dzy tym co wyznaj膮 Druchii, a tym co wojownicy chaosu s膮 raczej oczywiste. (...) Nasuwaj膮 si臋 dwie odpowiedzi. Albo czcz膮 oni Khorne'a na sw贸j (bardzo unikalny) spos贸b, albo czcz膮 aspekt Kaela Mensha Khaine. Do mnie bardziej przemawia ta druga odpowied藕...


Po pierwsze wybacz, ale pozwoli艂em sobie skr贸cic Tw贸j post, kt贸ry cytuj臋.
Po drugie, je艣li to jest jaki艣 argument: ogl膮daj膮c rysunki i figurki przedstawi膮ce Mroczne Elfy mo偶na zobaczyc symbole Khorna, kt贸re nosz膮, zw艂aszcza WITCH ELVES, np. tutaj: http://uk.games-workshop.com/darkelves/miniature-gallery/9/. I choc zgadzam si臋, 偶e wyznaj膮 Khaine, to jednak w elfim panteonie ma on taki sam symbol jak Khorne.


Gregory napisa:
Druchii przyj臋li go jako naczelne i JEDYNE b贸stwo, wyznaj膮c go na sw贸j spos贸b. Wyznawane Khaine'a przez LUDZI to absurd, absolutny absurd. U mnie wyeliminowa艂em ludzkie kulty Khaine'a, bo to jest co艣 nienormalnego. Zab贸jca ludzki pr臋dzej b臋dzie ateist膮 ni偶 b臋dzie wierzy艂 w elfii panteon. Chocia偶 to jest sprawa umowna, jednak uwa偶am 偶e II edycja wyklucza wi臋kszo艣膰 pierwszej... A ja stoj臋 po stronie drugiej z wielu powod贸w.


Ale ludzie nie czcz膮 elfiego Khaine (tzn Kaela Mensha Khaine) lecz zwyrodnia艂ego brata Morra, kt贸ry uzurpuje sobie w艂adz臋 nad Kr贸lestwem Umar艂ych. I choc w istocie to mo偶e byc to samo b贸stwo, dla obu tych ras jest ono zupe艂nie r贸偶ne.



Moje pytanie brzmi. O CO CHODZI艁O Games Workshop ZAMIESZCZAJ膭C ZNAKI KHORNE'A U ELF脫W Z NAGGAROTH??? Ja za bardzo nie mam pomys艂u czemu.

Druga sprawa. Nadal zdaje mi si臋, 偶e Druchii wyznaj膮 Khaine'a. Do Khorne'a czuja to co do reszty chaotycznego towarzystwa... nazwijmy to "niech臋ci膮". Ale oczywi艣cie mog臋 si臋 myli膰, wi臋c prosz臋 o sprostowanie je艣li takowe istnieje.

Trzecia rzecz.
Gregory napisa:
Wyznawane Khaine'a przez LUDZI to absurd, absolutny absurd. U mnie wyeliminowa艂em ludzkie kulty Khaine'a, bo to jest co艣 nienormalnego. Zab贸jca ludzki pr臋dzej b臋dzie ateist膮 ni偶 b臋dzie wierzy艂 w elfii panteon. Chocia偶 to jest sprawa umowna, jednak uwa偶am 偶e II edycja wyklucza wi臋kszo艣膰 pierwszej... A ja stoj臋 po stronie drugiej z wielu powod贸w.

Wydaje mi si臋, 偶e w Starym 艢wiecie istnieje zapotrzebowanie na sekty inne ni偶 te po艣wi臋cone Mrocznym Pot臋gom. Tak膮 nisz臋 zajmowa艂 zawsze u mnie Khaine w wydaniu ludzkim. Faktycznie "ko艣cio艂y" Khaine'a w Naggaroth i w Starym 艢wiecie s膮 zupe艂nie niezale偶ne. Religia Khaine'a w tym drugim obszarze powsta艂a ca艂kowicie niezale偶nie, w odpowiedzi na lokalne zapotrzebowania. Pozostaje tylko jeden problem, kt贸ry trzeba rozwi膮za膰. Skoro to niezale偶ne religie to czemu w obu wypadkach b贸stwo nazywa si臋 KHAINE? Mo偶e po prostu w Starym 艢wiecie nie nazywa膰 Khaine'a Khaine'm. A mo偶e ludzie zas艂yszeli o okrutnym elfim bogu, wypaczyli jego obraz i st膮d nazwa Khaine zar贸wno w Naggaroth jak i w Starym 艢wiecie (w Naggaroth nazywa si臋 go Khaela Mensha Khaine, wi臋c to by by艂o argumentem przemawiaj膮cym za teori膮 "zapo偶yczenia" wizerunku boga przez ludzi).
_________________
...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Ethereal
Landgraf
Landgraf


Do潮czy: 22 Lip 2005
Posty: 2989
Sk眃: Elbl膮g

PostWys砤ny: Czw Paz 19, 2006 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uzupe艂ni艂em swoj膮 wiedz臋 i teraz wypowiem si臋 nieco obiektywnie.

Ot贸偶 s膮 trzy rodzaje wiary w Khaine'a.

1. KHAELA MENSHA KHAINE oryginalny. B贸stwo z panteonu elfickiego, b贸g Wojny i tylko wojny. Neutralny charakterem, cho膰 niekiedy bywa艂 okrutny (jak sama wojna) dla innych b贸stw, okaza艂 si臋 niekiedy zbawczy i niezast膮piony. B贸stwo kt贸re osobi艣cie uwielbiam. Bardzo ma艂o elf贸w obecnie wierzy w niego i nie szczyc膮 si臋 tym, wstydz膮 si臋 za inne formy ich boga.

2. KHAELA MENSHA KHAINE Druchii. Malekith, Morathi i reszta zdrajc贸w Ulthuanu przyj臋艂a Khaine'a za w艂asne b贸stwo, kiedy osiadli i zadomowili si臋 w Naggaroth. Blisko艣膰 Chaosu, nienawi艣膰 do Wysokich Elf贸w (a p贸藕niej tak偶e do innych ras) oraz mordercze tradycje zdradzieckich Mrocznych Elf贸w spowodowa艂y, i偶 dawna wersja Khaine'a zosta艂a nie艣wiadomie b膮d藕 艣wiadomie po艂膮czona z wyznawaniem Khorna, Chaotycznego Boga Krwi. To potwierdza brutalna taktyka wojenna, krwawe ofiary, morderczo艣膰 spo艂ecze艅stwa oraz subtelne znaki Khaine'a/Khorna. Mroczne Elfy jednak nigdy nie przyzna艂yby si臋, 偶e otwarcie wierz膮 w Chaos i czuj膮 do niego niech臋膰. Za艣 co do Slaaneshowc贸w to nienawidz膮 ich z dw贸ch powod贸w: po pierwsze Kult Przyjemno艣ci niszczy ich pa艅stwo od 艣rodka, a po drugie Khorne nienawidzi Slaanesha (i vice versa), gdy偶 jest jego zaprzeczeniem (B贸l i Przyjemno艣膰... cho膰 to te偶 dziwne, gdy偶 Przyjemno艣膰 Slaanesha wi膮偶e si臋 z b贸lem, a B贸l Khorna wprawia w stan zadowolenia, przyjemno艣ci).

3. KHAINE ludzki. Uznawany za zwyrodnia艂ego brata Morra, pan morderstwa i (w p贸藕niejszym okresie) nekromancji. Patron Wampir贸w, nekrus贸w, lisz贸w, morderc贸w, zab贸jc贸w i wszelkiego rodzaju morderczego p贸艂艣wiatka. Dusze jego wyznawc贸w oraz dusze os贸b zabitych przez jego wyznawc贸w zape艂niaj膮 jego w艂asn膮 domen臋 艣mierci, dzi臋ki kt贸rej Khaine chce dor贸wna膰 Morrowi. Oba b贸stwa si臋 nienawidz膮 i wzajemnie zwalczaj膮. My艣l臋, i偶 imi臋 Khaine zosta艂o przyj臋te przez ludzi dzi臋ki staro偶ytnym zapiskom Wysokich Elf贸w z czas贸w przed M艣ciw膮 Wojn膮 (lub Wojn膮 O Brod臋, jak kto woli... cho膰 wtedy ludzie musieliby wypaczy膰 po swojemu Boga Wojny w Boga Mordu), albo zas艂yszane przez prze偶y艂ych najazdy Korsarzy Druchii na wybrze偶a Starego 艢wiata, lub w inny spos贸b pos艂yszane jako b贸stwo z艂e, zwyrodnia艂e i mordercze, a jednocze艣nie subtelne i niechaotyczne.
_________________
Ulfir Egillsson, Norsmen - Wichry P贸艂nocy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do潮czy: 15 Lis 2005
Posty: 279
Sk眃: z daleka

PostWys砤ny: Pon Paz 23, 2006 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli Khaine wraca do 艂ask... Hehehe.

Wszystko prawie wyjasnione. Tylko ten problem znaku Khorne'a. Urdhagg pisa艂 co nieco o symbolach, ale mi to nie wystarcza. Czym kierowa艂o si臋 GW?
_________________
...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
quidamcorvus
Basztowy
Basztowy


Do潮czy: 08 Maj 2006
Posty: 125
Sk眃: Katowice

PostWys砤ny: Pon Paz 23, 2006 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 1ed mroczne elfy kt贸re oddawa艂y cze艣c Slanneshowi (one go chyba nazywa艂y bodaj偶e Menelothem) zosta艂y wyci臋te przez Druchii oddaj膮ce cze艣c Khornowi (kt贸ry nienawidzi, z wzajemno艣ci膮, Slannesha). Prawdopodobnie p贸藕niej po艂膮czy艂y Khorna i Khaine w jedno b贸stwo, charakterystyczne dla tej rasy.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Raziel
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do潮czy: 27 Paz 2005
Posty: 284
Sk眃: Sylvania

PostWys砤ny: Pon Paz 23, 2006 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mroczne elfy nie czci艂y Menelotha, czci艂y go... wysokie elfy, spaczenie kultem przyjemno艣ci by艂o jednym z wielu powod贸w podzia艂u elfickiego pa艅stwa.
_________________
Per mortis ad gloria!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora
Carnloch
Od藕wierny
Od藕wierny


Do潮czy: 18 Sty 2005
Posty: 102
Sk眃: Warszawa

PostWys砤ny: Wto Gru 12, 2006 15:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gregory a sk膮d masz te informacje co do Khaine'a jako neutralnego b贸stwa wojny? Opis z podr臋cznika ukazuje go raczej jako psychopatycznego brutala, zw艂aszcza na tle innych elfickich bog贸w.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Ethereal
Landgraf
Landgraf


Do潮czy: 22 Lip 2005
Posty: 2989
Sk眃: Elbl膮g

PostWys砤ny: Wto Gru 12, 2006 19:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

G艂贸wnie z WFB, armybook贸w itp.

Praktycznie wszystkie elfy podczas wojny czcz膮 Khaine'a, z mniejszym lub wi臋kszym entuzjazmem. B贸stwo psychopatyczne i mordercze? Nie s膮dz臋. Zreszt膮 nigdy si臋 nie wzoruj臋 na jednej ksi膮偶ce lub informacji i szukam zawsze wi臋cej przyk艂ad贸w.
_________________
Ulfir Egillsson, Norsmen - Wichry P贸艂nocy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Ariena
Mod Bog贸w
Mod Bog贸w


Do潮czy: 30 Gru 2004
Posty: 1636

PostWys砤ny: Sro Gru 13, 2006 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytam co piszecie i czasem brak mi s艂贸w te偶 si臋 nie wypowiada艂am...Jednak przeczyta艂am co艣 ca艂kowicie absurdalnego,a mianowicie:

"Ale ludzie nie czcz膮 elfiego Khaine (tzn Kaela Mensha Khaine) lecz zwyrodnia艂ego brata Morra, kt贸ry uzurpuje sobie w艂adz臋 nad Kr贸lestwem Umar艂ych. I choc w istocie to mo偶e byc to samo b贸stwo, dla obu tych ras jest ono zupe艂nie r贸偶ne."


MORR NIE JEST ZWYRODNIA艁YM BRATEM KHAINE'A LECZ NA ODWR脫T!!!
Khaine jest panem morderstwa,a Morr panem 艣wiata umar艂ych i sn贸w.Ka偶dy zabity przez Khainit臋 nie trafia do Kr贸lestwa umar艂ych Morra.NAJPIERW nale偶y baaardzo dok艂adnie zapozna膰 si臋 z podr臋cznikiem,a P脫殴NIEJ mo偶na uzupe艂nia膰 sw膮 wiedz臋 o artyku艂y zamieszczone w internecie.I CO NAJWA呕NIEJSZE! Nie bra膰 wszystkiego na serio bo taki artyku艂 mo偶e sobie opublikowa膰 KA呕DY! Niek贸tre b贸stwa s膮 dostosowywane do potrzeb jakiego艣 dodatku lub scenariusza,wi臋c na bog贸w nie bra膰 wszystkiego za naj艣wi臋tsz膮 prawd臋 jak ma艂e dzieci,kt贸rym jak si臋 powie to wierz膮.
_________________
Poeta to kto艣, kto pragnie w jasny dzie艅 pokaza膰 艣wiat艂o ksi臋偶yca
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email MSN Messenger
Ethereal
Landgraf
Landgraf


Do潮czy: 22 Lip 2005
Posty: 2989
Sk眃: Elbl膮g

PostWys砤ny: Sro Gru 13, 2006 21:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ka偶da r臋ka jest splamiona krwi膮, je艣li dzier偶y miecz w bitwie. A torturowa膰 mo偶na za r贸偶ne przewinienia, nie s膮dzisz Carnloch? Poszukaj czego艣 o historii panteonu b贸stw elf贸w. Z tego co pami臋tam pewne b贸stwa niez艂ego wa艂a wykr臋ci艂y Khaine'owi bo go nie lubili. Woleli Menelotha. Confused

Ariena, jedna sprawa. Nie roztrz膮sajmy ju偶 cholernego ludzkiego Khaine'a, dobrze? W drugiej edycji ten b贸g znikn膮艂, pojawi艂y si臋 Kolegia Magii (kt贸re niby by艂y od dawna, cho膰 w I edycji wog贸le ich nie by艂o)...

Wiele rzeczy si臋 zmieni艂o, na lepsze. Wywalono problem Khaine'a, brata Morra, zast臋puj膮c go jedynym s艂usznym twierdzeniem: Khaela Mensha Khaine to elficki B贸g Wojny. GW posz艂o po rozum do g艂owy: "Khaine to elficki b贸g wojny, wi臋c jak do kur** n臋dzy mo偶e by膰 czczony przez ludzi w Starym 艢wiecie, kiedy oni nie mieli prawie kontaktu z elfami?"

Ale, nie od razu Rzym zbudowano. Zostawi艂em kult Khaine'a na jakie艣 dziesi臋膰 lat w moim Kalendarzu Imperialnym. Rozbi艂em ten kult ko艂o 2527 roku, wyrzynaj膮c wi臋kszo艣膰 cz艂onk贸w (w tym mojego elfa, Valdisa), a ostatnie resztki (wraz z os艂awionym Kalimdorem z naszego Altdorfu 2502) pad艂y w Drugiej Bitwie o Trzy Wie偶e z wyznawcami innego usuni臋tego kultu z Warhammera II edycji: Malala, Renegata Chaosu.
_________________
Ulfir Egillsson, Norsmen - Wichry P贸艂nocy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Raziel
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do潮czy: 27 Paz 2005
Posty: 284
Sk眃: Sylvania

PostWys砤ny: Pia Gru 15, 2006 14:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolegia Magii by艂y od dawna, w pierwszej edycji by艂y ale dopiero opisano je (i pewnie wymy艣lono) na potrzeby dodatku Realms of Sorcery kt贸ry nigdy si臋 u nas nie pojawi艂 a i na Internecie nie da si臋 go znale藕膰. Z tego co wiem mia艂 bardzo ma艂y nak艂ad.
_________________
Per mortis ad gloria!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora
Fratus
Ochmistrz
Ochmistrz


Do潮czy: 12 Wrz 2005
Posty: 567
Sk眃: Z Wezendorfu

PostWys砤ny: Pia Gru 15, 2006 23:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gregory napisa:

Ale, nie od razu Rzym zbudowano. Zostawi艂em kult Khaine'a na jakie艣 dziesi臋膰 lat w moim Kalendarzu Imperialnym. Rozbi艂em ten kult ko艂o 2527 roku, wyrzynaj膮c wi臋kszo艣膰 cz艂onk贸w (w tym mojego elfa, Valdisa), a ostatnie resztki (wraz z os艂awionym Kalimdorem z naszego Altdorfu 2502) pad艂y w Drugiej Bitwie o Trzy Wie偶e z wyznawcami innego usuni臋tego kultu z Warhammera II edycji: Malala, Renegata Chaosu.


1) Co to znaczy Malala usunietego ? Khaina to rozumiem bo sam ich wybi艂em . Ja i moi Malalici jeszcze zyjemy ! Smile
2) Nie zapominajcie moi drodzy ze WHRP jest wymy艣lony. W 1 ed Khaine by艂 Bratem Morra teraz jest elfim bo偶kiem wojny. Pamietajcie ze gracie jak chcecie nie ma sztywnych postanowie艅. Najpierw pomy艣leli ze tak bedzie fajnie a teraz to zmienili..... To jest ich niekonsekfencja. Mozna tak trzymac sie tego jak Greg i wybic starego Khaina albo zignorowac 2ed co jest moim zdaniem lepszym pomys艂em....
3) To sie odnosi tez do wszystkich innych bog贸w w 1ed te bostwa byly wazne teraz te sa.....
4) Powiedzcie mi czy jakby nagle w 3ed wymyslili ze Khorne jest bogiem przyrody i kwiatk贸w to tez taka dyskusja bedzie ?
_________________
#Przyjaciel czy Wr贸g? => Ludiver, cz艂ek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Religie i Bogowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group