Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Jak zostać bóstwem ??
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Religie i Bogowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Blackswordsman
Mod Bestii
Mod Bestii


Do³±czy³: 18 Sty 2005
Posty: 3965
Sk±d: Brama wymiarów północnego bieguna:)

PostWys³any: Pia Paz 21, 2005 10:09    Temat postu: Jak zostać bóstwem ?? Odpowiedz z cytatem

Zastanawiałem się dlaczego i w jaki sposób ktoś / coś uważane jest za bóstwo? Dlaczego Sigmar został bogiem a nie świętym?? Czy każde bóstwo chaosu jest poprostu przerażająco silnym demonem, istotą nie porównywalną z przecietnym człowiekiem? Czy każdy jakikolwiek demon uwazany jest za bóstwo?? Może Ulryk był poprostu wielkim twardym wojownikiem sławnym na cały stary świat, a Shalya kapłanką-zielarką leczącą na całym kontynęcie wszystkie przypadłości? Czy aby zostać bóstwem wystarczy zrobić bardzo dużo i być silnym czy bóstwem trzeba się urodzić?? Tylko bez offtopiców proszę.
_________________
Jestem mieczem i zbrojÄ…. Moja droga tam gdzie krew.

MG tu i tam ^^
#Sesja Przekleństwo Wzgórz Hager Gatz
#Sesja Miasto Darrow
#Sesja Wichry Aderus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ethereal
Landgraf
Landgraf


Do³±czy³: 22 Lip 2005
Posty: 2989
Sk±d: ElblÄ…g

PostWys³any: Czw Paz 27, 2005 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O cholera, Black, to jest na dłuższą metę cholernie trudny temat. Ja uważam że potencjalnemu kandydatowi na boga musi "zaświecić gwiazda" nad jego urodzinami. Potem musi dokonać naprawdę heroicznych czynów (np. stanąć naprzeciw FALI (tak tak, FALI a nie jakiejś armii czy grupie) CHAOSU, wielkiej armii ożywieńców bądź złych istot). Nawet jeśli osoba zginie, to na pewno zdruzgocze armię wroga prawie doszczętnie, zarżnie przywódców i wogóle zrobi raban totalny. Wtedy może zostać wyniesiona na status boski, bądź wskrzeszona przez bogów, by dokończył swą misję, jaka by ona nie była.

Ale jak mówiłem, to cieżki temat Black. Nie ma jednej odpowiedzi. Ciekawie jednak to przedstawiono w CRPG Baldur's Gate (1, 2 i dodatki).
_________________
Ulfir Egillsson, Norsmen - Wichry Północy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
quidamcorvus
Basztowy
Basztowy


Do³±czy³: 08 Maj 2006
Posty: 125
Sk±d: Katowice

PostWys³any: Wto Maj 23, 2006 13:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sposób w jaki Sigmar został bogiem został opisany w "Imperium w płomieniach".
Natomiast co do bogów północnych, tzn Ulryka, Taala&Rhyi oraz Mananna, to:
Ulryk i Taal są synami Matki Ziemi (z którą utożsamiana jest Rhya - czyli matka i żona Taala), zaś Manann jest synem Taala & Rhyi.
Podobnie Morr & Verena są rodzicami bogów południowych, za wyjątkiem Khaina, który jest wyrodnym bratem Morra i Ranalda, który został bóstwem uwodząc (tylko teraz dokładnie nie pamiętam) Shallyę lub Myrmidię.
Z tego wniosek, że bóstwem trzeba się urodzić, albo zostać przyjętym do panteonu przez innych bogów.
Zaś potęgi Chaosu i Prawa to elementy jednej siły (dwie strony tej samej monety), która została rozerwana przez eksplozję wrrót na biegunach planety.
Pozostają jeszcze kulty demoniczne, gdzie kultyści czczą szczególnie potężne większe demony, które uzurpują sobie prawo do boskości, lub działając z polecenia swego bóstwa, tworzą "nowy" kult, dzialający dla "dobra" głównego bóstwa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
azgard
Szabrownik
Szabrownik


Do³±czy³: 15 Mar 2006
Posty: 16

PostWys³any: Sro Maj 24, 2006 11:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm ciezka sprawa, ale do tego co powiedzieli moji przedmowcy, dodal bym jeszcze jedna zasadnicza sprawe, szczera modlitwe. Tylko zeby nie bylo ze ktos kto desperacko chce zostac bustwem prosi o to swoich znajomych, to nie jest wtedy szczera modlitwa, albo jedzie do jakiegos zapadlego plemienia na krancu swiata, strzela z garlacza, i oni sie wtedy modla, to tez nie jest szczera modlitwa. Szczera bedzie wtedy gdy dokonasz tak wielkich czynow, i ludzie stwierdza ze musiales byc bogiem, i szczerze sie pomodla o wstawiennictwo, wtedy dotychczasowi bogowie beda mieli ciezki orzech do zgryzienia, poniewaz faktycznie juz jestes czczony jako bog, wiec dlaczego mialbys nim nie byc. To jest moje zdanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Brujah
Rycerz Zamku
Rycerz Zamku


Do³±czy³: 04 Lut 2006
Posty: 327
Sk±d: Sylvania - Zamek Drakenhof

PostWys³any: Sro Maj 24, 2006 21:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak przedmówca, muszę stwierdzić, że gdzieś (w jakimś systemie RPG) spotkałem się z przypadkiem kiedy baaardzo dużo ludzi modliło się baaardzo dużo do pewnego przedmiotu. Przedmiot po kilkunastu latach stał się magiczny.

Osoba czczona jak bóstwo i wychwalana może po śmierci także zasiądzie w panteonie bogów?
_________________
#Altdorf - Brujah, tak jakby człowiek Wink
#Dzielnica Kupiecka - MG Falandar Von Geldhaben (NPC)
#Pałac Mordu - Wolfram "Nachtmann"
#Przyjaciel czy Wróg? - Domarasc Ungardt "Marzyciel"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Xsary
Markgraf
Markgraf


Do³±czy³: 09 Sty 2005
Posty: 2039
Sk±d: Nowa Sól

PostWys³any: Sro Maj 24, 2006 23:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gregory ma rację. Wielkie czyny niosą za sobą wielką sławę a wujcio Sigmar właśnie zrobił taki wielki czyn. Wśród moich graczy nie znajdzie model na nowe bóstwo. Brak im... Tego czegoś.
Mówimy tu o kulcie ogólno staroświatowym [lub tylko Imperium] a dlaczego nikt nie wspomniał o miejscowych kultach? Moim zdaniem poziom socjalny ma tu kluczowe znaczenie.

Coś mi się krasnoludy na myśl odrazu nasuwają ich przodkowie...
_________________
#Sesja Przyjaciel czy wróg? - Frank albo Fred
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
azgard
Szabrownik
Szabrownik


Do³±czy³: 15 Mar 2006
Posty: 16

PostWys³any: Czw Maj 25, 2006 10:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i przedmowca dotkanal tez calkiem ciekawy temat. Krasnoludowie nie czcza swoich przodkow na rowni z bogami, przodkowie sa utorzsamiani z sila, i hwala, po smierci krasnoluda pamieta sie juz tylko o jego dobrych czynach, i jego potedze, ktora gromadzil na hwale krasnoludzkiej rasy, i swego klanu. Male krasnoludy czesto sluchaja opowiesci o sowich dzielnych i nieugietych przodkach, o ich dokonaniach, i wiernosci tradycji, dlatego tez daza do tego aby zyc na ich podopodobienstwo, aby po smierci mogli stanac w ich szeregu z podniesiona glowa. Nie modla sie do nich, czasem jednak wzywaja pomocy, wydaje mi sie jednak ze w ten sposob bardziej chca zwrocic uwage na to ze o nich pamietaja, poniewaz jest to czesc ich kultury, tradycji, ktorej zawsze musza pozostac wierni. Mozna to porownac czasami do nas, gdy mamy ciezka sytuacje myslimy, albo nawet prosimy kogos kogo nie ma przynas, i napewno nie bedzie o pomoc, z tym ze krasnolud wiezy w ta interwencje, i gdy juz wyjdzie z opresji cale zaslugi przeleje na swoich przodkow, zwiekszajac tym samym ich presiz.

Troche chaotycznie opisane, ale grajac krasnoludem ja to poprostu czuje, nie zaglebiam sie, bo nie widze koniecznosci. To jest domena medrcow Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
quidamcorvus
Basztowy
Basztowy


Do³±czy³: 08 Maj 2006
Posty: 125
Sk±d: Katowice

PostWys³any: Czw Maj 25, 2006 11:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o warhammerów krasnoludzkich Przodków: Grungniego, Grimmnira i Valayę, to krasnoludy czczą ich jak bogów. Kulty te posiadają własne świątynie i kapłanów.

To elfy według 2ed zaprzestały tworzenie kultów i święcenia kapłanów swoich bóstw.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
lordbunio
Odźwierny
Odźwierny


Do³±czy³: 04 Mar 2006
Posty: 90

PostWys³any: Nie Sie 13, 2006 18:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje 3 grosze...

Bogowie powstali z chaosu.

Znaczy to tyle że gdy bramy funkcjonowały normalnie bogowie byli tylko w wierzeniach. Ale nie było żadnych interwencji, kapłani nie mieli mocy itp. itd.

Dopiero wybuch bram chaosu i wdarcie się owej czystej energi zwanej przez niektórych "nieskończonym potencjałem" zaowocował powstaniem bogów.
Jest kilka teori powstania bogów.
1. Powstali oni z wiary ludzi... to wiara ludzi spowodowała iż nieskończony potencjał sformował istotę zwaną bogiem.
2. Są to potężne byty zza bramy. Z owej drugiej strony bramy chaosu, przybyły i przybrały imiona te które ludzie nadawali swym bóstwom aby móc ich kontrolować i się nimi bawić.... a byćmoże są inne powody, tego nikt nie wie poza tymi bytami.

To w miare Å‚adnie odpowiada na pytanie skÄ…d sÄ… bogowie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Raziel
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do³±czy³: 27 Paz 2005
Posty: 284
Sk±d: Sylvania

PostWys³any: Nie Sie 13, 2006 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To raczej nie twoje 3 grosze tylko ludzi z Black Industries, bo oni opisali to w Królestwie Magii Twisted Evil
_________________
Per mortis ad gloria!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
lordbunio
Odźwierny
Odźwierny


Do³±czy³: 04 Mar 2006
Posty: 90

PostWys³any: Nie Sie 13, 2006 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I ja siÄ™ na tym wzoruje Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tzimisce
Mod Nekropolii
Mod Nekropolii


Do³±czy³: 21 Lut 2005
Posty: 101

PostWys³any: Sob Paz 07, 2006 19:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ha- a ja powstał bóg Jezus z Nazaretu? Po prostu już jako bóg się urodził- umarł i był później czczony... A wracając do Warhammera to mamy przykład Randala, tego niecnego szulera który wyżebrał podstępem od Shally nieśmiertelność i boskość... Ona sprawia nadal wrażenie tak naiwnej jak wtedy, więc zapraszam do modlitwy- Ty też możesz zostać bogiem!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do³±czy³: 15 Lis 2005
Posty: 279
Sk±d: z daleka

PostWys³any: Sob Paz 07, 2006 22:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę że Ranalda (człowieka) wogóle nie było. Ta cała opowieść to tylko mity. Ranald i jego kult formował się na przestrzeni wieków. Zagadką pozostaje kto rozdaje jego błogosławieństwa? Może jakaś istota pokroju demona, która wykorzystuje ten wyimaginowany przez ludzi wizerunek. A może wtedy gdy w Starym Świecie formowała się "doktryna" Ranalda, gdzieś w pustce powstał byt, który objął to stanowisko?
_________________
...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ethereal
Landgraf
Landgraf


Do³±czy³: 22 Lip 2005
Posty: 2989
Sk±d: ElblÄ…g

PostWys³any: Sob Paz 07, 2006 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bluźnisz synu.

To tak samo jakby powiedzieć że Sigmar jest demonem albo od zawsze był bóstwem.

Rozumiem, że macie wybujałe za mocno fantazje jeśli chodzi o bogi i demony, ale bez przesady. Very Happy
_________________
Ulfir Egillsson, Norsmen - Wichry Północy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
lordbunio
Odźwierny
Odźwierny


Do³±czy³: 04 Mar 2006
Posty: 90

PostWys³any: Nie Paz 08, 2006 09:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tzimisce napisa³:
Ha- a ja powstał bóg Jezus z Nazaretu? Po prostu już jako bóg się urodził- umarł i był później czczony... A wracając do Warhammera to mamy przykład Randala, tego niecnego szulera który wyżebrał podstępem od Shally nieśmiertelność i boskość... Ona sprawia nadal wrażenie tak naiwnej jak wtedy, więc zapraszam do modlitwy- Ty też możesz zostać bogiem!


Przeczytaj dokładnie moją wypowiedz wcześniej jeszcze raz...
Sigmar (jako bóg) powstał także z wiary.
Ranald więc także w taki sposób mógł nim zostać.
A czy są to demony które istniały wcześniej czy jednak są to byty które zrodziły się dopiero z wiary... to już nie wiadomo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Religie i Bogowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group