Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Marc Gascoigne i Christiana Dunn "Kroniki Chwa艂y"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer Fantasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Sob Cze 12, 2010 15:24    Temat postu: Marc Gascoigne i Christiana Dunn "Kroniki Chwa艂y" Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do recenzji tego zbioru opowiada艅
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Sob Cze 12, 2010 15:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Narazie chyba jeden z tomikow z najwieksza iloscia opowiadan.
Sa slabsze opowiadania ktore nie przypadly mi do gustu bylo ich ze 4 a reszta jest albo dobra albo przednia.
Naprawde jak ktos lubi heroiczne opowiesci to lektura obowiazkowa;D.
Niektore az sie prosza by zrobic z nich pelnometrazowa ksiazke.

Oceniam jak narazie bardzo pozytywnie ta ksiazke.

A ponizej z czym sie spotkacie w tej ksiazce:


1.Wiara


艢wietne opowiadanie o Rycerzu z Bretonii i rywalizacji jaka istnieje miedzy nimi o chwa艂e. Opowiadanie to ukaza艂o mi ogromna przepa艣膰 miedzy Rycerzami Bretonii ,a np Rycerzami Pantery ktorzy dla mnie Rycerzami sa tylko z nazwy a raczej to zwykla elitarna poprostu jednostka wojskowa.
Chociaz ten Rycerz Breto艅ski kojarzyl mi sie bardziej z jakim艣 Templariuszem z Zakonu jak np.(Aldred z Zab贸jcy Trolli).
Cholernie Bogobojni,kieruj膮cy sie w zyciu w szczeg贸lno艣ci kodeksem honorowym,takie pozytywne postacie ktore po艣wi臋caj膮 swoje zycie idea艂om i obronie s艂abszych,tak偶e wielka wag臋 przyk艂adaj膮 do przysiegi ktora skladaja zostajac Rycerzem.
Wiec jak dla mnie
Rycerz Breto艅ski odpowiednik -> Templariusza z ktorego艣 z Zakon贸w Imperium

Rycerz Pantery(Imperium) -> elitarna jednostka nie wiele majaca wspolnego z Rycerzami.


2.Nienawi艣膰 do wyboru

Nastepne fajne opowiadanie tym razem o 艂owcy czarownic i jego mozna by nazwac pomocniku od wyciagania zezna艅Smile,oraz o szlachciciu poszukujacego zemsty...ale jakiej?dlaczego? i czy slusznej? pozostawie wam do osadzenia:).Dodatkowo przypadkiem natrafia na oczywiscie pewnego skrytego "pseudomaga".Nie wiem czy mag to nie za wyg贸rowane s艂ownictwo nawet na okre艣lenie tego.

艁owca Czarownic zosta艂 ukazany tutaj w moim mniemaniu jako posta膰 pozytywna,dzia艂ajaca zgodnie z ich profesja.
Je艣li wszyscy by tacy byli...to moze Imperium by wyglada艂o troche inaczej.
Tak偶e ukazuje nam 艁owce jako cz艂owieka z powo艂aniem a nie rze藕nika niewinnych.

Cho膰 krotkie mi sie to opowiadanie podoba艂o.


3.艁owy Tybalta

Nastepne opowiadanie o Breto艅skim Rycerzu.Troche jak dla mnie naciagana historia.
Historia opowiada nam o rycerzu ktoremu ukazal sie dawny Rycerz Graala we snie i ktoremu zbeszczeszczono grob,przeciwnik smiem powiedziec lichy i troche komiczny niz przerazajacy.
Dodatkowo rycerz uzywa modlitwy jak magii,wyrecytuje modlitwe Pani jeziora i pyk juz ma co chcial,znowu cos potrzebuje pomocy,standardowy wers zebraczy do swojej bogini i pyk i znowu ma co chce.
Dla mnie to tak nie dziala i to sa kpiny bogini na kazde skinienie swego rycerza taaa napewno.
Niby Heroiczna opowiesc ale Rycerz trzasl portkami tak dopoki mu adrenalina odpowiednio nie podskoczyla ze myslalem ze zaraz nagolennikiem mu KLOCEK wypadnie.
Jak dla mnie lipa.


4.Kt贸偶 op艂akuje Nekromante

Mamy tu historie kap艂ana Vereny,jego dawnego ucznia oraz przyjaciela ktory byl posadzony o nekromancje i zmarl w nieslawie,koniec fabuly.
Cala historia opiera sie o rozwazanie czy byl nekromanta i jak sie okazuje polaczonego watku domniemanego nekrusa z uczniem kaplana.
Jak dla mnie bardzo kiepskie i dzieki bogu krotkie opowiadanie.


5.Syn i dziedzic

Genialna historia ktora dzieje sie w bretonii opowiada o baronie jego rodzinie,rycerzu swietego Graala i pewnym czarowniku ktory przyobiecal zniszczenie rodu naszego barona.
Juz myslalem ze skresle ten tomik po ostatnim kiepskim opowiadaniu a tu takie mile zaskoczenie.Fajna ciekawa historia i bardzo zaskakujacym zakonczeniem.:>


6.Judasz


Opowiadanko o kapitanie wojsk Imperialnych dokladnie Regimentu z Nuln przeprowadzajacy pobor i wracajacy z rekrutami do Nuln.
Nieoczekiwane wydarzenia w trakcie podrozy,z ktorymi zapoznacie sie juz w trakcie czytania.
Mam mieszane uczucia co do tego opowiadanka,zdecydowanie nie poradny kapitan i ukazane jest to tak jakby samego kapitana wyslali bez zadnych zolnierzy na przymusowy pobor wsrod okolicznych wiosek.
Troche nie realne i naciagane ale coz sami ocenicie.


6.Dzwiek ktory cie budzi

Historia dzieje sie w Bretonni Rycerz dostal za swoje zaslugi (lub tez mieli go dosc na dworze Very Happy) zapad艂a wioche nad ktora sprawowal piecze.
Dostal tytul Markiza i narzucil swoje prawa malej okolicznej wioseczce ktora wchodzila w sklad jego ziem.
Jak to zawsze z chlopami czesc pochyli glowe i nadstawi plecy na bat inni beda sie buntowac.
Co z tego wyniklo sami juz przeczytacie.

7.Portret wiecznej damy

Mamy tutaj za glownego bohatera upadlego artyste malarza niedocenionego ktory stracil checi wene do swojego zawodu i upada coraz nizej.
Nieoczekiwana "oferta" z tych ktorym nie mozna powiedziec "NIE"zmienia jego zycie na dlugie lata...
Co za tym sie kryje :> sami sie dowiecie mi ta historyjka przypadla do gustu.

8.Grobowiec Zarazy


Opowiadanko snuje nam historyjke pewnej bandy najemnikow ktorzy zostali wynajeci przez uczonego by ochraniac go w drodze do miejsca w ktorym chce zbadac kopce Kr贸l贸w jakiegos pradawnego plemienia.
Kim jest naukowiec,co sie wydarzy i w jaki sposob oraz czy wogole przetrwaja swoje przygody przeczytacie juz sami.
Mi to opowiadanie sie podobalo i polecam go przeczytac.

9.Honor Przodk贸w

Swietnie opowiadanie o krasnoludzie z Karaz-a-Karak ostatnim z rodu ktory zostal obdarty z honoru przez samego Najwy偶szego Kr贸la.
Dlaczego zostali przekleci,czy uda sie odzyskac honor swego rodu,jakie perypetie sprawily iz ten rod stracil Honor tego juz dowiecie sie sami.
Polecam to opowiadanie jest naprawde przednie:).

10.Wojna D偶entelmen贸w

Mamy historie o synu Grafa o imieniu Otto.Dumny zapalczywy rycerz wierzacy w idealy i kodeks honorowy.Tak naprawde mlodzik ktory przezyl dopiero jedna swoja bitwe.Mleko pod nosem i zero znajomosci prawdziwej wojny.
Opowiadanie snuje sie gdzies na pograniczu Imperium konflikt o kopalnie miedzy Imperium a Bretonnia.
Cholernie mi sie to kojarzylo z prywatnymi wojnami za czasow sarmackiej polski:).

Opowiadanie bardzo ciekawe i pouczajace;] i rozumiem dlaczego takim malym szacunkiem darzeni sa mlodzi szlachcice.


11.Najwy偶szy Rytua艂


Ostatnia akcja dzieje sie w Imperium dwoch badaczy dorwalo zakazana ksiege Tzeentha,i odprawiaja rytual ktory pomoze im posiasc cala wiedze jakiej pragna.
Opowiadanie ciekawe orginalne chociaz z mojego punkty widzenia troche nie realne nawet w swiecie WH;].Milo przeczytac dla samej ciekawosci.
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
mone0
Szabrownik
Szabrownik


Do潮czy: 07 Lip 2010
Posty: 14

PostWys砤ny: Pon Lip 19, 2010 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze m贸wi膮c nie bardzo lubi臋 takich cukierkowatych rycerzy. Wida膰, 偶e ksi膮偶ka pisana jest pod drug膮 edycj臋, w kt贸rej to nie przypadli mi do gustu szlachetni rycerze. Spiski [pomi臋dzy breto艅skimi szlachcicami] s膮 ju偶 praktycznie nie mo偶liwe do zrealizowania ze wzgl臋du na to, 偶e kodeks rycerski im nie pozwala [takie przynajmniej mam odczucie].
Praktycznie ka偶dy rycerz breto艅ski s艂u偶y oddanie Pani Jeziora. W Bretonnii nie ma tak rozbudowanej klasy mieszcza艅skiej i kupc贸w, jak w Imperium. Tutaj szlachta dzier偶y ca艂膮 w艂adze w swoich r臋kach, przez co nie ma "wewn臋trznego wroga". Pozostaj膮 jedynie ukryci w lasach zwierzoludzie, skaveny, troch臋 ork贸w i kilku nekromant贸w.

Co do opowiada艅, to dobrze odzwierciedlaj膮 przedstawian膮 klas臋 spo艂eczn膮.

warmlotek napisa:
Chociaz ten Rycerz Breto艅ski kojarzy艂 mi si臋 bardziej z jakim艣 Templariuszem z Zakonu jak np.(Aldred z Zab贸jcy Trolli).

Aldred jest o ile dobrze pami臋tam rycerzem zakonu p艂on膮cego serca - Sigmaryt膮, tym samym wykonuje rozkazy Wielkiego Teogenisty i jego poplecznik贸w, natomiast rycerz breto艅ski odpowiada przed kr贸lem i samym sob膮 [nie pami臋tam czy s膮 jacy艣 kap艂ani "Pani Jeziora"].

No tu niestety sprawa wygl膮da jak opisujesz, gdy偶 Zakon Rycerzy Pantery jest zakonem 艣wieckim, natomiast breto艅scy rycerze odwo艂uj膮 si臋 do legendy o "Pani Jeziora" i maj膮 w swym 偶yciu cele jakimi s膮 s艂u偶y膰 Pani, oraz poszukiwa膰 Graala. Pantery to stra偶 przyboczna grafa middenheim - z pewno艣ci膮 maj膮 kodeks honorowy, jednak偶e nie wydaje mi si臋 by byli bogobojnymi lud藕mi.

Drugie opowiadanie by艂o znacznie lepsze, ale teraz nie jestem w stanie powiedzie膰, czy swoj膮 akcj臋 mia艂o na terenie Bretonnii [wtedy 艂owca czarownic, nie mia艂by a偶 takiej w艂adzy, jak w Imperium].

"艁owy Tymbalta" to jedno ze s艂abszych opowiada艅, to samo tyczy si臋 kolejnego. "Kt贸偶 op艂akuje Nekromant臋" mog艂o by膰 lepsze, gdyby autor rozwin膮艂 jako艣 niekt贸re w膮tki. "艁owy..." by艂y zbyt liniowe i 偶eby to zmieni膰, trzeba by napisa膰 opowiadanie od nowa.

5 opowiadanie by艂o bardzo dobre i nawet zaskakuj膮ce. Szkoda, 偶e rycerz nie wykaza艂 si臋 inteligencj膮 przy pierwszym spotkaniu z czarownikiem.

Kolejne 艣wietne opowiadanie - o m艂odzie艅czym buncie i raptowno艣ci w poczynaniach m艂odych ludzi.

"Grobowiec zarazy" ju偶 sam tytu艂 du偶o ods艂ania z fabu艂y. Warto przeczyta膰 dla samych opis贸w wartkiej akcji.

Co sk艂ania krasnoludy do pod膮偶enia 艣cie偶k膮 zab贸jcy trolli? Przeczytajcie, a dowiecie si臋 co mo偶e by膰 przyczyn膮...i czy warto walczy膰 o sw贸j honor.


Wiadomo - kodeks honorowy nie dotyczy wojny "w mi艂o艣ci i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone", ale czy m艂ody szlachcic zrozumie t膮 zasad臋?

warmlotek napisa:
Opowiadanie ciekawe oryginalne, chocia偶 z mojego punkty widzenia troch臋 nie realne nawet w 艣wiecie WH


Oj bardzo realne Wink
Pragnienie posiadania niesko艅czonej wiedzy jest ogromne. Czy badacze opr膮 si臋 ch臋ci jej posiadania? Je偶eli nie, to jakie b臋d膮 tego konsekwencje?
_________________
"drobnostki tworz膮 doskona艂o艣膰, a doskona艂o艣膰 nie jest drobnostk膮" Micha艂 Anio艂
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Bjorni
Stra偶nik
Stra偶nik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 46
Sk眃: Karak Zorn

PostWys砤ny: Pon Wrz 13, 2010 13:33    Temat postu: Najwy偶szy Rytua艂 Odpowiedz z cytatem

Witam

jestem lekturze antologii, i subiektywnie chcia艂em powiedzie膰 偶e opowiadanie ostatnie jako jedyne wed艂ug mnie jest spujne jako ca艂o艣膰 oraz jako wizyty贸wka autora (贸w) daje poj臋cie o sprawno艣ci kreacji fabu艂y oraz klimatu WH, dla Kinga nie ma rzeczy zbyt odwa偶nych w 艣wiecie WH i dlatego z polskoj臋zycznych wyda艅 autor贸w BL, przeskakuje w sadze Gotrek od wrog贸w standardowych jak zwierzoludzie do najrzadszych bestii, co do miejsc akcji to samo;) chyba najd艂u偶szy opis w tym opowiadaniu domeny Bog贸w Chaosu, wed艂ug mnie opowiadani wybitne jak na standardy WH.

pzdr
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer Fantasy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group