Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Korbacz/Miecz/nadziak/kusza, a Pe艂na P艂yt贸wka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Mechanika gry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Pon Lis 01, 2010 15:49    Temat postu: Korbacz/Miecz/nadziak/kusza, a Pe艂na P艂yt贸wka Odpowiedz z cytatem

S艂uchajcie mam takie pytanko odno艣nie korbacza.

Chodzi mi o wymys艂 fantasy z trzema kulami.

Jak wiemy korbacze by艂y robione g艂贸wnie z jedn膮 kula naje偶on膮 szpikulcami.
Br贸艅 jak wiekszo艣膰 w warhammerze by艂a nastawiona na mia偶dzenie i w/g mnie jedna z najlepszych broni do walki z pe艂na p艂yt贸wk膮 zaraz po nadziaku,kt贸ry by艂 nastawiony na przebijanie p艂yty w danym miejscu.

Je偶eli trzonek by艂 odpowiedniej d艂ugo艣ci potrafi艂y osi膮gna膰 pr臋dko艣膰 przy dobrym rozkr臋ceniu i zamachu parudziesi臋ciu km/h.Co dalej trzeba obliczy膰 k膮t odbicia 偶eby nie dosta膰 kul膮 we w艂asny 艂eb.
Przy takiej pr臋dko艣ci kula nie sp艂ynie po uderzeniu jak woda (zasady prostej termodynamiki si臋 k艂ania)

W takim razie jak podejdziemy do sprawy jak mamy trzy kule,kt贸re musisz rozbuja膰 w trakcie rozkr臋cenia.Nadawanie kulom pr臋dko艣ci dodatkowo zamach.Czy jest mo偶liwo艣膰 偶e przy rozbujaniu,zamachu i po uderzeniu 艂a艅cuchy nie popl膮taj膮 si臋?Po za tym co z kwesti膮 odbicia nie przewidzisz jak trzy kule odbij膮 si臋 i w kt贸r膮 strone polec膮 szczeg贸lnie 偶e jest szansa na odbicie si臋 kul od siebie w trakcie ataku.

Nurtuje mnie to i chcia艂bym zasi臋gn膮膰 jezyka u was.Jak dla mnie czysty wymys艂 fantasy nie mo偶liwy w prawdziwej walce.

Dlaczego uwa偶am 偶e jest to najskuteczniejsza bro艅 po nadziaku na p艂yt贸wke?
A no w艂膮snie przez pr臋dko艣膰 i si艂e zadawanego ciosu.

Pod p艂yt膮 mamy sk贸rznie,kolczuge,czy pod he艂mem przeszywalnica,misiurka.

Korbacz osi膮ga w sumie najwieksza si艂e przebicia.
Mieczami ok艂adasz go艣cia ale miecz samej p艂yty nie przebije wog贸le nie jest na to nastawiony.No chyba 偶e rapier kt贸ry jest nastawiony na sztychy miedzy spojenia p艂yty.

Og贸lnie taktyk walki z PE艁N膭 P艂yta to na zm臋czenie przeciwnika tak dobrze uzbrojonego przeciwnika raczej ci臋偶ko inaczej pokona膰.Tak mi si臋 wydaje.

W dawnych czasach mieczy tak naprawde nie ostrzono bo nie taki mia艂y one cel.Kolczugi nie przetniesz mieczem,musia艂e艣 zmia偶dzy膰 ku艂ka by pek艂y.P贸艂toraki,dwureczne te偶 w/g mnie nastawione na mia偶d偶enie,na p艂yt贸wce na obra偶enia wewnetrzne.Przy nieuzbrojonym go艣ciu no to wiadomo troche inaczej:).

Wiem 偶e du偶o k艂贸tni by艂o na tematy czy miecze rzeczywi艣cie by艂y t臋pe czy te偶 nie.
Ja sk艂aniam si臋 do t臋poty broni.!! Nie zaliczam szabli !! do tego.

Tak na uboczu walczy艂em kiedy艣 na pe艂na p艂yta tarcza + top贸r i przy uderzeniach w tarcze go艣cia a偶 odrzuca艂o moc jest wielka.
Chocia偶 top贸r jednor臋czny na kr贸tki trzonku to w/g mnie kiepska bro艅.
Si艂 starczy艂o na minute walki ale emocje wielkie:).

Dalej Nadziak bro艅 stworzona do walki z pe艂na p艂yta jej kszta艂t i forma jest skupiona w艂a艣nie na przebiciu p艂yty w tym jednym miejscu si艂a uderzenia si臋 nie rozchodzi jak przy innych broniach.
Cios leci w punkt i przebija p艂yte w danym miejscu.
Dlatego uwa偶am 偶e by艂a to najbardziej zab贸jcza bro艅 do p艂yty.
Jest te偶 oparcie w historii na ten temat gdzie na wiekszo艣ci bitew raczej nie u偶ywano tej broni ze wzg艂edu na ogromne straty jakie powodowa艂o po obu stronach.

Kusza
Obliczy艂em ostatnio 偶e zwyk艂a kusza nie jest w stanie zgodnie z zasadami WH ed 2 przebi膰 PE艁NEJ P艂yty.Nasze obra偶enia zadawane be艂tem wychodz膮 gdzie艣 w okolicach "5".Pe艂na p艂yta + wszystko co pod spodem daj臋 ci obrone "6".

Dopiero podrasowana kusza ( nie pamietam nazwy kt贸rej prze艂adowanie kosztuje 4 tury) jest w stanie przebi膰 p艂yte.

Jak wy to widzicie.




Jak to si臋 ma do WH i co wy s膮dzicie na ten temat.
Chcia艂bym to wyja艣ni膰 troche bardziej w oparciu na WH ni偶 real life.Licze na wasze oceny opinie i s膮dy na ten temat.:)Chcia艂bym ustali膰 tutaj par臋 rzeczy, kt贸re mia艂by zastosowanie.
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Blackswordsman
Mod Bestii
Mod Bestii


Do潮czy: 18 Sty 2005
Posty: 3965
Sk眃: Brama wymiar贸w p贸艂nocnego bieguna:)

PostWys砤ny: Wto Lis 02, 2010 00:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do korbacza to mia艂 jedn膮 kul臋. Chocia偶 nazwa powinna brzmie膰 ki艣cie艅 albo cep bojowy. By艂y takie z trzema kulami/sztabami na trzech 艂a艅cuchach ale raczej dla eksperymentu 偶eby sprawdzi膰 czy wi臋cej znaczy lepiej. Mo偶liwe by艂o by u艣ywanie trzech kul na trzech 艂a艅cuchach ale lepiej by艂o by da膰 poprostu jedn膮 wi臋ksz膮. Zosta艅my wi臋c przy jednej kuli. Co do mechaniki to ja stosuje zwyk艂膮 ,prost膮 I edycyjn膮, nawet je艣li realia gry s膮 z II edycji.
Korbacz trudny w u偶ywaniu -20ww -20I, mia偶d偶aca si艂a +2 , zbroja p艂ytowa 2pp. Warto艣ci si臋 niweluj膮 wi臋c cz艂owiek przymuje cios jakby dosta艂 por贸wnywalnie mieczem na go艂e cia艂o tyle, 偶e inny rodzaj obra偶e艅.
Kula raczej nie odbi艂a by si臋 zbyt mocno od cz艂owieka bo odda艂a by mu swoj膮 energie, wgniot艂膮 pancerz i prawdopodobne zwali艂a z n贸g. Tarcze by wyrwa艂o lub uszkodzi艂o powa偶nie przedramie gn膮c metal/艂ami膮c deski i okucia.

Trzy kule na 艂a艅cuchach ruwnej d艂ugo艣ci mog艂y by uderza膰 jednocze艣nie ale istotnie my艣le, 偶e by si臋 popl膮ta艂y w trakcie walki.

Co do nadziaka to nikt nigdy go u mnie nie u偶ywa艂 ale wg mnie nie mo偶e si臋 r贸wna膰 z niszczycielsk膮 si艂膮 korbacza.



Co do kusza kontra p艂yta to SE 4 plus k6 na Wt 3+ plus 2 wynika z tego ,偶e przeci臋tny wojak w p艂yt贸wce mia艂 oko艂o 18% szans na zatrzymanie be艂tu kuszy na pancerzu.

Ja to tak widze;)
_________________
Jestem mieczem i zbroj膮. Moja droga tam gdzie krew.

MG tu i tam ^^
#Sesja Przekle艅stwo Wzg贸rz Hager Gatz
#Sesja Miasto Darrow
#Sesja Wichry Aderus
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Wto Lis 02, 2010 11:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak black ale we藕 pod uwag臋 i偶 policzy艂e艣 tylko p艂yt臋 nie doliczy艂e艣 plus贸w z kolczug臋, kt贸r膮 ma si臋 pod p艂yt膮 ani przeszywnicy, kt贸ra ma rozprasza膰 energie uderzenia i ja wyhamowywa膰.

Dlatego +4 za p艂yt臋 i trzeba doda膰 za posiadanie pod spodem kolczugi i przeszywalnicy +1 i +1 lub +2 za kolczuge nie pamietam.

No dok艂adnie lepiej jedna pot臋偶na kula ni偶 3 mniejsze.


A co s膮dzisz na temat t臋pych mieczy?
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Cranmer
Graf
Graf


Do潮czy: 17 Sie 2006
Posty: 1751
Sk眃: z nienacka :D

PostWys砤ny: Wto Lis 02, 2010 12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

konwencja trzech kul na korbaczu lub cepie bojowym jak to powiedzia艂 Black pasuje mi tylko do jakiego艣 szalonego biczownika i fanatyka kt贸rym nie przeszkadza艂oby dosta膰 przypadkiem w艂asn膮 kul膮.

Sprawa zapl膮tania zawsze zale偶y od bieg艂o艣ci w艂adaj膮cego broni膮 wojownika i zdolno艣ci obronnych celu. Umiej臋tny sztych albo zbicie tarcz膮 r贸wna si臋 wytr膮cenie z r贸wnowagi. Nie ma r贸wnowagi, nie ma p臋du i tym samym nie ma si艂y.

Co do kuszy i p艂yty nie wiem jak to by艂o w 1 edycji ale w drugiej p艂yta to 5 PZ, przeci臋tnie WT zakutego w ni膮 woja od 3-6 bo ci臋偶ko wykr臋ci膰 wi臋cej, kusza ma si艂e=4 plus k10 obra偶e艅, wi臋c trzeba wyrzu膰 w najgorszym przypadku 7. Chyba, 偶e znajdzie si臋 co艣 takiego jak przebijaj膮cy zbroje to mamy o jeden mniej.
_________________
#Wichry P贸艂nocy, Kazdin
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu, Miguel Rodriguez de Gillera
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Blackswordsman
Mod Bestii
Mod Bestii


Do潮czy: 18 Sty 2005
Posty: 3965
Sk眃: Brama wymiar贸w p贸艂nocnego bieguna:)

PostWys砤ny: Wto Lis 02, 2010 12:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie Warm艂atku. P艂yta w I ed mia艂a 2pp razem z kolczug膮 i wszelkim osprz臋tem pod spodem. P艂yta mia艂a 1 kolczuga pod ni膮 1 no i wszelkie wy艣ci贸艂ki liczy艂y si臋 za 0/1 czyli s艂aby cios odejmowa艂e艣 1 od obra偶e艅 , silny cios, wy艣ci贸艂ka si臋 nie liczy艂a.


T臋pe miecze? Zale偶y od rodzaju broni. Dwur臋czne i p贸艂torar臋czne by艂y t臋pe ze wszechstron. Kr贸tkie miecze do 1 metra mia艂y ostry sztych , kraw臋dz boczn膮 lub jedno i drugie. Im kr贸tsze i szersze ostrze tym wi臋ksze prawdopodobie艅stwo , 偶e by艂o ostre a nie t臋pe. Absolutnie nie by艂o mieczy ostrzonych na dw贸ch kraw臋dziach bocznych. Poza tym ostre miecze to kilka, nawet kilkana艣cie razy wi臋cej pracy a na wojnie liczy si臋 czas. Bogaci lub wa偶ni ludzie mogli mie膰 ostr膮 bro艅. M贸wie o europejskiej broni. NA wschodzie wyobra藕nia tw贸rc贸w mieczy by艂a tak wielka, 偶e nawet r臋koje艣膰 mog艂a by膰 ostra...
_________________
Jestem mieczem i zbroj膮. Moja droga tam gdzie krew.

MG tu i tam ^^
#Sesja Przekle艅stwo Wzg贸rz Hager Gatz
#Sesja Miasto Darrow
#Sesja Wichry Aderus
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Wto Lis 02, 2010 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok dzieki black to mnie upewnia w paru sprawach:) dzieki.

Ale raczej chcia艂em si臋 oprze膰 na 2 ed WH a tam p艂yta ma 4.
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Mechanika gry Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group