Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Gav Thorpe "Powiernik Krzywd"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer Fantasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Sob Cze 12, 2010 16:14    Temat postu: Gav Thorpe "Powiernik Krzywd" Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do recenzji i komentowania tej ksia偶ki z universum WH.
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Psborsuk
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 37
Sk眃: 艁贸d藕, Koluszki

PostWys砤ny: Sro Cze 16, 2010 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



"Zdradzony przez sojusznik贸w, krasnoludzki kr贸l Throndin z Zhufbar, poleg艂 w bitwie. Jego syn Barundin, przejmuje obowi膮zki ojca i kieruj膮c si臋 straszn膮 przysi臋g膮 rozpoczyna krwawy odwet za wyrz膮dzone krasnoludom krzywdy.
Epicka epopeja prowadzi czytelnika przez stulecia desperackich walk Barundina i jego ojca, kt贸rzy w obronie swego ludu zmagaj膮 si臋 z mrocznymi si艂ami Chaosu."

Tyle celem wst臋pu, teraz moje trzy grosze. Z g贸ry pragn臋 zaznaczy膰, 偶e po pierwsze, ksi膮偶k臋 czyta艂em jaki艣 czas temu, a po drugie jestem fanem wszystkiego co krasnoludzkie, wi臋c ocena moja b臋dzie w 100% subiektywna Razz

Nie b臋d臋 tu wstawia艂 spoilera, gdy偶 takowych jest w necie sporo. A oto moje przemy艣lenia:
Ksi膮偶k臋 czyta si臋 dobrze. Nie ma przynudzania ani zb臋dnych opis贸w (cho膰 z drugiej strony - czy w jakiejkolwiek ksi膮偶ce ze 艣wiata m艂otk贸w wyst臋puje co艣 takiego jak "zb臋dny opis"? Wink ). Ksi膮偶ka nie wymaga odstawiania co jaki艣 czas na p贸艂k臋 w celu zaczerpni臋cia oddechu, nie m臋czy czytelnika. Opis 艣wiata, zw艂aszcza dla fana krasnolud贸w, jest bardzo sugestywny.

Pozycj臋 t臋 mo偶na potraktowa膰 jak zbi贸r opowiada艅, zwi膮zanych ze sob膮 postaci膮 g艂贸wnego bohatera, oraz jego misji. Z jednej strony, zwa偶ywszy na d艂ugowieczno艣膰 opisywanej rasy, jak te偶 d艂ugofalowo艣膰 osi膮gania celu, jest to zrozumia艂e. Przy opisach w miar臋 regularnych odst臋p贸w czasu, z tej do艣膰 cienkiej pozycji mogliby艣my doczeka膰 si臋 kolejnej sagi pokroju Gotreka Wink Z drugiej jednak strony, wieloletnie okresy pomi臋dzy poszczeg贸lnymi rozdzia艂ami sprawiaj膮 do艣膰 dziwne wra偶enie.

Og贸lnie ksi膮偶ka jest pozycj膮 obowi膮zkow膮 (i p贸ki co jedyn膮 niestety) ka偶dego fana ma艂ych piwoszy. Dla innych mo偶e wyda膰 si臋 mniej wci膮gaj膮ca, ale mimo to polecam przynajmniej j膮 przeczyta膰.


Ostatnio zmieniony przez Psborsuk dnia Sro Cze 16, 2010 22:27, w ca硂禼i zmieniany 1 raz
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Sro Cze 16, 2010 19:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe Very Happy jedyna sluszna rasa to krasie:D.

Dok艂adnie zdecydowanie obowi膮zkowa lektura dla kazdego fana tej rasy.
艢wietnie ukazana dlugowieczno艣膰 krasnolud贸w z twierdzy Zhufbar jak juz wspomnia艂 kolega powy偶ej.

Tak偶e co mi sie podobalo w tej ksi膮偶ce ze mamy troche codzienno艣ci i sposobu funkcjonowania spo艂eczno艣ci krasnoludzkiej dla odmiany od przyg贸d Gotreka.

Po tej ksi膮偶ce m贸j szacunek do Gava Thorpa diametralnie wzr贸s艂Smile.

P.S.
Co do Krasnolud贸w psborsuk polecam ci takze przeczytac "Chaos w Imperium" dlaczego? jak przeczytasz to zrozumiesz:D.
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Sxk
Szabrownik
Szabrownik


Do潮czy: 12 Cze 2010
Posty: 12
Sk眃: Katowice

PostWys砤ny: Sro Cze 16, 2010 22:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta "Powiernik Krzywd" wymiata. A ja pami臋tam jeszcze jakie艣 banalne artyku艂y Thorpe'a w "White Dwarf", si臋 wyrobi艂 Very Happy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
mone0
Szabrownik
Szabrownik


Do潮czy: 07 Lip 2010
Posty: 14

PostWys砤ny: Sro Lip 07, 2010 21:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obiektywnie pisz膮c ksi膮偶k臋 szybko si臋 czyta. Jedna z niewielu opisuj膮cych ras臋 krasnoludzk膮 w 艣wiecie Warhammera (nie licz膮c sagi o G&F i kilku innych "napomkni臋ciach" w r贸偶nych ksi膮偶kach).
Przedstawiono w niej jedn膮 z najwi臋kszych zalet/wad krasnolud贸w, a mianowicie pami臋tliwo艣膰 i d膮偶enie do wype艂nienia przysi膮g. Niestety przeznaczenie tak chcia艂o, 偶e krasnoludzka rasa popada w marazm i powoli zmierza do upadku.
Pocieszaj膮cy jest natomiast ostatni rozdzia艂 (chocia偶 z kolejnym wpisem w ksi臋dze krzywd), ale nie chc臋 zdradza膰 zako艅czenia.

EDIT:
Przypomnia艂 mi si臋 istotny szczeg贸艂 w t艂umaczeniu ksi膮偶ki, kt贸ry nie藕le mnie zbulwersowa艂. Mianowicie potwierdzenie s艂贸w wypowiadanych przez krasnoludy w j臋zyku angielskim brzmi Aye - tak, prawda to itp. natomiast polski t艂umacz "waln膮艂" ni z gruszki, ni z pietruszki "hej". W wypowiedziach brzmi to nienaturalnie.

Zacytuj臋 kawa艂ek to mo偶e b臋dzie ja艣niej Smile
"- My艣leli艣my, 偶e nie 偶yjesz! - zawo艂a艂 kr贸l. - Jakie艣 bzdury na temat le偶a trolli.
- Hej, du偶o ich ci jest - odpar艂 Wanazaki. - Alem jeszcze nie umar艂, jak sami widzicie."

Gav Thorpe "Powiernik krzywd" s. 22, t艂umaczy艂 Marcin Witkiewicz

lub ze strony pierwszej:
- Mo偶e rozwalmy jeszcze kilka, dobra? - zasugerowa艂 Barundin.
- Hej, rozwalmy - zgodzi艂 si臋 Durak z szerokim u艣miechem na twarzy.

_________________
"drobnostki tworz膮 doskona艂o艣膰, a doskona艂o艣膰 nie jest drobnostk膮" Micha艂 Anio艂
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Czw Lip 08, 2010 15:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dok艂adnie Smile zgadzam sie z toba w 100 % to Hej zamiast Aye psuje klimat troszke.Jak czyta艂em ta ksi膮偶ke zrazi艂o mnie to tak samo jak ciebie.

Dzieki Bogu ten zabieg bodaj偶e trafi艂 sie tylko w tej ksi膮偶ce, potem zosta艂 wycofany.
Zdecydowanie b艂ad tlumacza Smile.
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer Fantasy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group