Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Struktura i pogl膮d na 艣wiat instytucji zwanej Inkwizycj膮.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Religie i Bogowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  

Czy akceptujesz dzia艂alno艣膰 Inkwizycji w Starym 艢wiecie??
Tak
80%
 80%  [ 16 ]
Nie
10%
 10%  [ 2 ]
Nigdy si臋 nad tym nie zastanawia艂em
10%
 10%  [ 2 ]
Wszystkich G硂s體 : 20

Autor Wiadomo舵
Ariena
Mod Bog贸w
Mod Bog贸w


Do潮czy: 30 Gru 2004
Posty: 1636

PostWys砤ny: Nie Sie 21, 2005 17:15    Temat postu: Struktura i pogl膮d na 艣wiat instytucji zwanej Inkwizycj膮. Odpowiedz z cytatem

To temat dla wszystkich przeciwnik贸w jak i zwolennik贸w Inkwizycji, kt贸rej pos艂annictwo nie jest dla wszystkich zrozumia艂e. Inkwizycja w Warhammerze jest zr贸偶nicowana, cho膰 wsp贸lnym celem jest niszczenie chaosu <przynajmniej tak twierdz膮> Twisted Evil . Prosz臋 tu pisa膰 o tym co my艣licie na temat tej偶e instytucji, o jej wewn臋trznej strukturze <i pami臋tajcie, 偶e si臋 r贸偶ni膮 mi臋dzy sob膮 w zale偶no艣ci od boga, kt贸ry jej patronuje> i oczywi艣cie o tym jak, i czy odbiega od pierwotnych za艂o偶e艅. Mo偶na tu pot臋pia膰 jak i pochwala膰 najbardziej znan膮 Inkwizycj臋 m艣ciwego Solkana Twisted Evil
_________________
Poeta to kto艣, kto pragnie w jasny dzie艅 pokaza膰 艣wiat艂o ksi臋偶yca
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email MSN Messenger
Orrendil
Basztowy
Basztowy


Do潮czy: 14 Sty 2005
Posty: 142
Sk眃: Sith Fascoluinne

PostWys砤ny: Nie Sie 21, 2005 21:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inkwizycja musi istnie膰, 偶eby poniek膮d t臋pi膰 Chaos, ale bardziej, 偶eby wzbudza膰 strach w ludziach, by wiedzieli, kto ma w艂adz臋 i bali si臋 zwr贸ci膰 w stron臋 Chaosu.
_________________
Wenn ist das Nunstr眉ck git und Slotermeyer?
Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Xsary
Markgraf
Markgraf


Do潮czy: 09 Sty 2005
Posty: 2039
Sk眃: Nowa S贸l

PostWys砤ny: Nie Sie 21, 2005 22:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno powiedzie膰. Niekt贸rzy ukochani inkwizytorzy nadurzywaj膮 swojej w艂adzy (achhh Razz ) Ja osobi艣cie sam nie przepadam za Chaosem i likwiduj臋 go od zarodka (w miar臋 mo偶liwo艣ci). Inkwizytor hmmM no dobra niech b臋dzie ale niech nie b臋d膮 nadgorliwi Confused Ale i tak na NIE zag艂osowa艂em.
_________________
#Sesja Przyjaciel czy wr贸g? - Frank albo Fred
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Odwied stron autora
Nagash
Mod Cechu
Mod Cechu


Do潮czy: 11 Lut 2005
Posty: 280
Sk眃: Raszyn

PostWys砤ny: Nie Sie 21, 2005 23:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja do inkwizycji nic nie mam, a niech se t臋pi膮 ten chaos, a co (niby m贸wie tak, bo nigdy im za sk贸r臋 nie zalaz艂em ani oni mnie cho膰 to si臋 zmieni jak ja zostan臋 MG naszej dru偶yny). Przecie ich zadaniem jest t臋pi膰 chaos, by ludziom 偶y艂o si臋 lepiej, faktem jest, 偶e niekt贸rzy z inkwizytor贸w nadu偶ywaj膮 w艂adzy, ale to tylko dlatego, 偶e s膮 tylko ludzmi (nikt nie jest idealny) Wink
_________________
#SESJA Wzg贸rza: Gottri Gortengrot ( Grot )
#SESJA Altdorf: Urgrim Drukenheim - gladiator
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Ethereal
Landgraf
Landgraf


Do潮czy: 22 Lip 2005
Posty: 2989
Sk眃: Elbl膮g

PostWys砤ny: Pon Sie 22, 2005 00:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dok艂adnie Nagashu i Orrendilu. Inkwizycja MUSI istnie膰 w Warhammerze. Inaczej nie by艂oby czego艣 takiego jak obrona przeciw Falom Chaosu w wydaniu kultyst贸w Mrocznych Bog贸w. 呕eby walczy膰 z wrogiem, trzeba pozby膰 si臋 go najpierw w艣r贸d nas. A Inkwizycja wspierana przez inne instytucje i ludzi zapewnia szybk膮 艣mier膰 dywersantom. A tylko 艁owcy Czarownic s膮 w stanie nad膮偶y膰 za nawa艂膮 kultyst贸w.
_________________
Ulfir Egillsson, Norsmen - Wichry P贸艂nocy


Ostatnio zmieniony przez Ethereal dnia Sob Wrz 06, 2008 22:28, w ca硂禼i zmieniany 1 raz
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Blackswordsman
Mod Bestii
Mod Bestii


Do潮czy: 18 Sty 2005
Posty: 3965
Sk眃: Brama wymiar贸w p贸艂nocnego bieguna:)

PostWys砤ny: Pia Paz 21, 2005 10:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra. Teraz JA:) Po pierwsze Arieno zakr臋ci艂a艣 temat jak 艣wi艅ski ogon. Temat brzmi: Struktura i pogl膮d na 艣wiat instytucji zwanej inkwizycj膮... No dobra ale jak do tego tematu ma sie tw贸j komentarz : "Mo偶na tu pot臋pia膰 jak i pochwala膰 najbardziej znan膮 Inkwizycj臋 m艣ciwego Solkana Twisted Evil" .
Nie powinana艣 pisa膰 pot臋pia膰/pochwala膰 inkwizycje poniewa偶 ludzie odbieraj膮 to jako ca艂o艣膰!! Jako zach臋cenie do wypowiadania si臋 na temat ca艂ej instytucji. A przecie偶 wielkimi literami stoi w temacie, 偶e chodzi o strukture i pogl膮d na 艣wiat tej instytucji!! Wi臋c uwa偶am ostatnie zdanie twojego komentarza za myl膮ce. Co za tym idzie: wszystkie posty przed moim to SPAM. I nadaj膮 si臋 do tematu "Co myslicie o inkwizycji?" , a nie tutaj .

Struktura inkwizycji jest prosta . Ka偶da inkwizycja ma swoich kilku inkwizytor贸w i jednego Arcyinkwizytora. Zar贸wno tych pierwszych jak i kolejnego wybieraj膮 najwy偶si kap艂ani/kap艂anki. Inkwizycja ma w艂膮sna si艂臋 zbrojn膮 z艂o偶ona z podlegaj膮cych jej rycerzy zakonnych i giermk贸w , kt贸rzy powinni by膰, niestety nie zawsze s膮 , conajmniej nowicjuszami danej wiary. No i oczywi艣cie 艂owcy czarownic. Ta grupa jako , 偶e najcz臋艣ciej zrzesza samotnych, samodzielnych "krzewicieli wiary" , jest najbarwniejsza. 艁owcy czarownic powinni by膰 najwi臋kszym przyk艂adem dobra i sparawiedliwo艣ci, lecz wr臋cz przeciwnie. To oni wykorzystuj膮 sw贸j status i pozycje do za艂atwiania w艂asnych spraw zamiast po艣wi臋ca膰 si臋 t臋pieniu TYLKO z艂a. Co do pogl膮du na 艣wiat to r贸偶ne inkwizycje r贸nie patrz膮 ale og贸lnie wszyscy id膮 za has艂em : Praca dla dobra 艣wiata! Uwa偶aj膮 te偶 , 偶e wszystko co robi膮 jest w imi臋 dobra. Wykonuj膮c pos艂usznie polecenia swych zwierzchnik贸w cz臋sto zapominaj膮 o prawdziwym "dobru"Do tego 艂owcy czarownic uwa偶aj膮 偶e im wszystko wolno.!!
_________________
Jestem mieczem i zbroj膮. Moja droga tam gdzie krew.

MG tu i tam ^^
#Sesja Przekle艅stwo Wzg贸rz Hager Gatz
#Sesja Miasto Darrow
#Sesja Wichry Aderus
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Tzimisce
Mod Nekropolii
Mod Nekropolii


Do潮czy: 21 Lut 2005
Posty: 101

PostWys砤ny: Wto Mar 28, 2006 22:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Black, podaj mi 偶r贸d艂o tych informacji kt贸re poda艂e艣 w swoim po艣cie. Z jakiego to dodatku/artyku艂u?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Orrendil
Basztowy
Basztowy


Do潮czy: 14 Sty 2005
Posty: 142
Sk眃: Sith Fascoluinne

PostWys砤ny: Pon Sty 07, 2008 00:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja wizja: tylko 艢wi膮tynia Sigmara rozwin臋艂a instytucj臋 zwan膮 Inkwizycj膮. Inkwizytorami s膮 kap艂ani, kt贸rzy zostaj膮 nimi przez nadanie z r膮k lektora. Pocz膮tkowo obowi膮zek 艣cigania i wydawania wyrok贸w na heretyk贸w spoczywa艂 na lektorach, ale z czasem rozwin臋艂o si臋 艣wi膮tynne s膮downictwo - inkwizycja, kt贸rej przedstawiciele posiadaj膮 prawo do wydawania wyrok贸w w sprawach godz膮cych w b贸stwa i 艢wi膮tynie. Inkwizytorzy s膮 przydzieleni do pewnych terytori贸w w danych prowincjach Imperium lub mo偶e to by膰 tytu艂 przyznany w臋drownemu kap艂anowi (jednak wy偶sz膮 pozycj臋 ma terytorialny inkwizytor). Nie zastanawia艂em si臋 dok艂adnie (nie by艂o potrzeby) nad podzia艂em administracyjnym w艂adzy 艢wi膮tyni Sigmara. Og贸lnie rzecz bior膮c ka偶da imperialna prowincja ma swojego lektora, ale co jest pod lektorem? Jaki艣 odpowiednik parafii, diecezji? W ka偶dym mie艣cie 艣wi膮tynia Sigmara musia艂aby mie膰 inkwizytora lub kilku oraz w wi臋kszych o艣rodkach na terenie wiejskim. Inkwizytorzy dalej podlegaj膮 swoim zakonom, jednak Teogonista mo偶e wydawa膰 rozporz膮dzenia, kt贸re dotyczy艂yby samych inkwizytor贸w. Taki inkwizytor musia艂by mie膰 umiej臋tno艣膰 nauka (prawo). Tylko to w odr贸偶nia艂oby go od innych kap艂an贸w wzgl臋dem zasad. Ja bym mu radzi艂 jak膮艣 wiedz臋 o Chaosie, czy co艣 takiego, ale uwa偶am, 偶e kompetencje nie s膮 unormowane i szczeg贸lnie wa偶ne w 艢wi膮tyni Sigmara (w praktyce, teoria jak zawsze jest pi臋kna).
Wyrok wykonywa膰 mo偶e rami臋 艣wieckie, albo ludzie zatrudnieni przez 艢wi膮tyni臋.
Osobn膮 kwesti膮 jest organizacja 艂owc贸w czarownic, nad kt贸r膮 zwierzchno艣膰 ma zar贸wno Wielki Teogonista jak i cesarz.
Og贸lnie widz臋 to tak: inkwizycja dzia艂a najefektywniej w miastach, to s膮downictwo 艣wi膮tynne, kto艣 na kogo艣 mo偶e donie艣膰, trybuna艂, proces, przes艂uchania, 艣wiadkowie, czasem tortury, wyrok;
艂owcy czarownic - tereny niezurbanizowane, szuka, tropi, oskar偶a, walczy, pali, zabija.
Inkwizytor - przyk艂adowo: t艂u艣ciutki kap艂an ko艂o 30tki, wa偶ny dla niego jest brzuch i chu膰; ew. chudy, starszy, o surowym spojrzeniu kap艂an z wizj膮 polepszenia 艣wiata, ale widzi, 偶e Chaosu nie da si臋 wypleni膰 tak 艂atwo, jak mu si臋 zdawa艂o 20 lat temu. S臋dzia.
艁owca czarownic - sprawny fizycznie m臋偶czyzna, kt贸ry mo偶e zajmuje si臋 tym dla pieni臋dzy, s艂awy, zaspokojenia swojich rz膮dz, ewentualnie - wyplenienie Chaosu. Wojownik.
Ufff... Mam nadziej臋, 偶e kto艣 to przeczyta Wink
_________________
Wenn ist das Nunstr眉ck git und Slotermeyer?
Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Raziel
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do潮czy: 27 Paz 2005
Posty: 284
Sk眃: Sylvania

PostWys砤ny: Pon Sty 07, 2008 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inkwizycja istnie膰 musi by gdyby nie by艂o 艂owc贸w czarownic to Imperium te偶 od dawna by ju偶 nie by艂o. Przecie偶 w ci膮gu tych lat istnia艂o wiele kult贸w podobnych Purpurowej D艂oni i Czerwonej Koronie. Co do samej struktury.
Jak dla mnie tylko 艣wi膮tynia Sigmara ma Inkwizycj臋 a jej hierarchia wygl膮da u mnie tak jak zaprezentowano to w The Witch Hunter's Handbook czyli na czele ca艂ej Inkwizycji stoi Lord Protektor zwany te偶 Wielkim Mistrzem, pod nim jest Najwy偶sza Rada czyli Rycerze Wewn臋trznego Kr臋gu, potem szambelan, kapitanowie 艂owc贸w czarownic, zwykli inkwizytorzy, kap艂ani, mentorzy i uczniowie, g艂贸wny kronikarz, zakrystian, skrybowie, siostry pomocnicze, zarz膮dcy, rzemie艣lnicy, labora艅ci, piwniczy, treserzy i inni im podobni a pod nimi tylko fanatycy i biczownicy. Nad Wielkim Mistrzem stoi tylko Wielki Teogonista.
_________________
Per mortis ad gloria!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Religie i Bogowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group