Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Monoteizm w WFRP?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> DziaÅ‚ ogólny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
dunoon
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do³±czy³: 09 Mar 2006
Posty: 39

PostWys³any: Sob Wrz 02, 2006 16:16    Temat postu: Monoteizm w WFRP? Odpowiedz z cytatem

Niedawno nasunęło mi się takie pytanie - czy możliwy jest monoteizm w WFRP? Czytałem artykuł z magazynu "Dragons", który mówił, że raczej nie, ale chyba złe było rozumienie monoteizmu. Według mnie monoteizm to religia, w której bóstwo uważane jest za wszechpotężne, może i chce ingerować w losy świata.

Ktoś może powiedzieć, że to jest bez sensu, ale popatrzcie na to z tej strony - to nie oznacza, że nie można zakładać iostnienia innych bogów, po prostu dla wyznawców tego boga, tylko ich bóstwo jest prawdziwe. W artykule było napisane, że takie rozwiazanie jest niedobre, bo oznacza, że wszyscy kapłani wyznawali by tego samego boga, ale mam proste porównanie - popatrzcie na współczesny świat - istnieją tu 3 wielkie religie monoteistyczne i istnieją obok siebie bez żadnych większych trudnosci (oczywiście mówię tu o płaszczyźnie teologii i kultu).

Ktoś moze powiedzieć, że nie można wyróżniać żadnych bóstw, ale spróbujcie zagadać (w grze) z kapłanem jakiejś religii - każdy będzie mówił, z jego bóstwo jest najpotężniejzse i najfajniejsze.

Jest dużo "za" ale też dużo "przeciw". Więc jak sądzicie?
_________________
http://s1.bitefight.pl/c.php?uid=58114

#Altdorf => Silv'aret Dunoon, człowiek, bard
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
lordbunio
Odźwierny
Odźwierny


Do³±czy³: 04 Mar 2006
Posty: 90

PostWys³any: Sob Wrz 02, 2006 19:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myśle, że w naszym świecie nie modlisz się do wielu bóstw... I jeśli już to jesteś wierny jednej religii.
Tyle na ten temat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
michal14
Strażnik
Strażnik


Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 50
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Sob Wrz 02, 2006 20:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może coś w tym jest bo zawsze mówi się(w grach Rpg oczywiście) :O najpotężniejszy Khainie!! - albo coś w tym stylu.Każda postać którą odgrywamy jest wierna swojemu bogu ponieważ gdyby złamała zasady religii danego bóstwa mogła by ponieść za to karę...
To moje zdanie.
_________________
Algeram von Alier-najemnik; #sesja Doki Portowe
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
lordbunio
Odźwierny
Odźwierny


Do³±czy³: 04 Mar 2006
Posty: 90

PostWys³any: Nie Wrz 03, 2006 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podstawowy błąd gracza RPG.

Krasnolud nie wyznaje poszczególnego boga... On wyznaje cały panteon bóstw krasnoludzkich. Oczywiście wojownik częściej będzie oddawał cześć bogowi walki niż wiedzy, lecz inni bogowie też są ważni u pobożnego wojownika.

Dalej idąc faktycznie są bogowie których częściej się wzywa, lecz płynąc okrętem w sztorm raczej nie na miejscu jest wzywanie Ulryka... Będąc chorym możesz składać datek na świątynie Shallyi. Nawet kapłan Sigmara szanuje inne bóstwa, choć istnieją sprzeczki... bo w sumie jest 3 bogów walki... Sigmar, Ulryk i rosnąca w potęge i przyszłościowa Myrmidiia. Zatem powstają spięcia. Hmm... bogowie chaosu, no wyznawcy chaosu w sumie wyznają tylko swego boga i dążą do upadku innych... lecz wciąż uznają innych bogów lecz są ich przeciwnikami... można na to popatrzeć jak na typowy stereotyp w naszym świecie satanisty... postać wierząca w boga lecz taka która się odwróciła od niego i wyznaje szatana czyli innego boga.

Eee no straciłem wątek... nieważne może później coś napisze... narazie zobaczymy co wy napiszecie Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Brujah
Rycerz Zamku
Rycerz Zamku


Do³±czy³: 04 Lut 2006
Posty: 327
Sk±d: Sylvania - Zamek Drakenhof

PostWys³any: Nie Wrz 03, 2006 19:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michal14 napisa³:
Każda postać którą odgrywamy jest wierna swojemu bogu ponieważ gdyby złamała zasady religii danego bóstwa mogła by ponieść za to karę...


A jeżeli postać gracza nie wyznaje żadnego boga? Smile

A szatana nie uznałbym na boga Smile

Monoteizm w Warhammerze. Czemu nie? Niestety, ci co tworzą RPG wymyślają wiele bóstw by gracz mógł znaleźć odpowiedniego dla siebie i tworzą w ten sposób politeizm.

Ale jeżeli postać wyznaje np. Khorne'a i tylko w niego wierzy (nie uznaje żadnych innych bóstw) to można już mówić o pewnego rodzaju monoteiźmie Smile
_________________
#Altdorf - Brujah, tak jakby człowiek Wink
#Dzielnica Kupiecka - MG Falandar Von Geldhaben (NPC)
#Pałac Mordu - Wolfram "Nachtmann"
#Przyjaciel czy Wróg? - Domarasc Ungardt "Marzyciel"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy


Do³±czy³: 15 Lis 2005
Posty: 279
Sk±d: z daleka

PostWys³any: Pon Wrz 04, 2006 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest chyba przegrana... nie ma szans na monoteizm w świecie WFRP. Społeczeństwo za bardzo przywykło do różnych bóstw odpowiedzialnych za poszczególne elementy świata. Co do Khornistów to uważam, że ich monoteizm jest raczej wyjątkiem od reguły. Zwykły mieszczanin słysząc, że Sigmar/Ulryk/Taal etc. jest tylko inną postacią, aspektem jakiegoś wielkiego boga raczej uznałby to za coś niedorzecznego.

Jednak nie stoi to na przeszkodzie, by za kilkaset (lub więcej) lat kościół Sigmara został ustanowiony jedynym właściwym kościołem w Imperium. A to już były by początki monoteizmu.
_________________
...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
dunoon
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do³±czy³: 09 Mar 2006
Posty: 39

PostWys³any: Wto Wrz 05, 2006 14:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale wydaje mi się, że to, że bogowie są odpowiedzialni za poszczególne dziedziny życia, to jest wynikiem zbytniego ich oersonifikowania. Według mnie monoteizm (o tym pisałem w pierwszym poście) polega na tym, że człowiek wierzy, żejego bóstwo jest wszechpotężne i może (a przede wszystkim chce) interweniować w historię świata. Bez sensu wydaje mi się czcznie jakiegoś boga, jeżeli kapłani wmawiają ci, że nie będzie on odpowiadał na twoje modlitwy.

W sumie wydaje mi się, że monoteizm est możliwy i dałby się pogodzić z realiami rpg. Mógłby na przykład zostać załozony przez jakiegoś wybrańcca któregoś z bogów. Musiałby się jednak zmienić obraz bogów w umysłach graczy - chyba najłatwiejsze jest przedstawienie ich jako ludzi (jako istoty humanoidalne), ale to już z góry narzuca pewne ograniczenia i zawęża pole działania tego boga.

Ktoś pisał, że w określonej sytuacji życiowej istota będzie się modliła do okreslonego boga, ale to według mnie byłoby sprawdzianem, czy istota jest naprawdę wierna swemu bogu, że w każdej chwili modli się do jednego boga.

Chyba cały problem z wprowadzeniem monoteizmu do rpg leży w specyficznym rozumieniu tego, czym są bogowie. Jeżeli się będzie ich odpowiednio rozumiało, to nie będzie żadnego prolemu z monoteizmem. Co o tym sądzicie?
_________________
http://s1.bitefight.pl/c.php?uid=58114

#Altdorf => Silv'aret Dunoon, człowiek, bard
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Carnloch
Odźwierny
Odźwierny


Do³±czy³: 18 Sty 2005
Posty: 102
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sro Gru 13, 2006 00:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zacznijmy od tego, że monoteizm wyklucza istnienie innych bogów. Wprowadzenie czegoś takiego wydaje mi się nierealne w SŚ z kilku powodów. Po pierwsze mamy cały panteon bóśtw ludzkich i to jakiego boga wyznają wywołuje różnice w ich zachowaniu. Inny jest sytem wartości wyznawcy Ulryka a inny wyznawcy Taala. Teraz trzeba by tych wszystkich ludzi wrzucić do jednego worka z napisem "krąg kulturowy" a to zatarło by wiele różnic jakie występują między ludźmi w SŚ. Po drugie mamy jeszcze bogów innych ras i wątpię aby krasnoludy łatwo przyjęły do wiadomości, że ich bogowie to fałszywe bałwany i że mają przyjąć inną religię bo tylko ta jest prawdziwa. W SŚ istnieje wiele bóstw i choć zdarzaja się konflikty to o ile wiem, zadna z religii nie neguje istnienia innych bogów, co najwyżej jej doktryna zakłada, ze to własnie bóśtwo jest najsliniejsze. Pojawienie się wyznawców religi monoteistycznej zakładajacej, że innych bogów nie ma doprowadziło by do długich wojen religijnych, które całkowicie odmieniły by obraz SŚ. Tak więc odpowiadając na pytanie, tak teoretycznie można by wprowadzić do SŚ jednego Boga ale trzeba by wtedy ten świat stworzyć od nowa uwzględniajac kolosalną liczbę zmian w stosunku do tego co znamy obecnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> DziaÅ‚ ogólny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group